محل تبلیغات شما سرور ایران

 1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، لازم است که ثبت نام کنید.

توپولوژی های شبکه

شروع موضوع توسط faterforum ‏28/9/15 در انجمن شبکه

 1. داره راه میوفته!

  تاریخ عضویت:
  ‏26/9/15
  ارسال ها:
  18
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  مخابرات
  محل سکونت:
  تهران
  وب سایت:
  نوع آرایش و پیکره بندی شبکه های کامپیوتری ویا الگوی هندسی برای اتصال نودها را توپولوژی شبکه می گویند. آگاهی از نوع توپولوژی بکار رفته در پیاده سازی شبکه عامل مهمی در جهت عیب یابی و برطرف نمودن خطاهای احتمالی در شبکه خواهد بود.

  توپولوژی های رایج در شبکه های کامپیوتری را می توان به سه دسته اصلی Bus، StarوRing تقسیم کرد:


  توپولوژی خطی(Bus) :

  [​IMG]

  متداول ترین توپولوژی که در شبکه های محلی مورد استفاده قرار می گیرد توپولوژی Bus است.این نوع توپولوژی ساختار ساده ای داشته و تمام کامپیوتر ها در آن تنها به یک کابل اصلی متصل شده و از این کابل برای انتقال داده ها استفاده می کنند.بدلیل سادگی توپولوژی Bus امکان بروز خطا در این نوع شبکه کاهش می یابد اما در صورت بروز مشکل ،عیب یابی آن کار چندان ساده ای نخواهد بود زیرا باید نود های زیادی را برای کشف خطا مورد بررسی قرار داد.مهمترین ضعف شبکه های مبتنی بر توپولوژی خطی آن است که در صورت قطع کابل اصلی یا Back bone شبکه ارتباط بین نود های شبکه نیز قطع شده و کل شبکه از کار خواهد افتاد. نحوه کاردر این توپولوژی بدین صورت است که هرگاه کامپیوتری بخواهد بسته یی را برای کامپیوتر دیگری ارسال کند آدرس کامپیوتر مقصد را به بسته اطلاعاتی خود افزوده و آن را بر روی Back bone شبکه قرار می دهد. این اطلاعات از طریق کابل اصلی برای تمام کامپیوتر های موجود در شبکه ارسال می شود و کامپیوتری که آدرس آن با آدرس کامپیوتر مقصد منطبق باشد بسته ارسالی را دریافت می کند.


  توپولوژی ستاره ی (Star) :


  [​IMG]

  در این پیکره بندی تمام کامپیوترهای موجود در شبکه عموماً به یک دستگاه مرکزی بنام هاب متصل می شوند.کابلی که کار اتصال را انجام می دهد از یک سر به کارت شبکه کامپیوتر و از سر دیگر به هاب متصل می شود.علی رغم استفاده از حجم زیادی از کابل،مدیریت و خطا یابی در این نوع شبکه ها آسان تر از شبکه های Bus بوده و آسیب دیدگی یک کابل می تواند تنها بر روی عملکرد یک کامپیوتر اثر گذاشته و کار سایر کامپیوتر ها را با اختلال مواجه نکند. هنگام تبادل اطلاعات در این توپولوژی ، داده ها ابتدا از مبداء به هاب فرستاده شده و هاب آنها را برای کامپیوتر مقصد ارسال می کند.با توجه به وابستگی که نودها به دستگاه مرکزی دارند در صورت بروز مشکل و از کار افتادن هاب تمام شبکه نیز غیر قابل استفاده خواهد شد.


  توپولوژی حلقه ی(Ring) :

  [​IMG]

  در توپولوژی حلقه ی تمام نود های شبکه بصورت یک حلقه به هم متصل اند یعنی هر نود تنها با دو نود مجاور خود ارتباط داشته و اطلاعات را از یکی گرفته و به نود بعدی و فقط در یک جهت ارسال می کند.در این نوع توپولوژی می توان از کابل فیبر نوری بعنوان رسانه انتقال جهت بالا بردن سرعت ارسال اطلاعات استفاده کرد.کابل های دیگری نظیر کابل مسی نیز در این شبکه ها کاربرد دارند. در شبکه های حلقه ی وقتی نودی بسته ی را دریافت می کند ابتدا آدرس مقصد آن را با آدرس خود مطابقت داده و در صورت عدم تطابق سیگنال را تقویت و به نود بعدی ارسال می کند این کار بین تمام نودها تکرار می شود تا بسته در مقصد مورد نظر دریافت شود. به همین علت است که خرابی یک گره ترافیک کل شبکه را با مشکل مواجه کرده و کار شبکه را به کلی مختل می کند.


  مرجع:

  فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.
   
 2. داره راه میوفته!

  تاریخ عضویت:
  ‏18/7/16
  ارسال ها:
  13
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  مرد
  سلام
  باید گفت که توپولوژی باس یه نوع توپولوژی منطقی هست نه فیزیکی
  برای فیزیکش باید گفت linear
   
 3. داره راه میوفته!

  تاریخ عضویت:
  ‏26/9/15
  ارسال ها:
  18
  تشکر شده:
  1
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  مخابرات
  محل سکونت:
  تهران
  وب سایت:
  با سلام


  پیرو مطلب جنابعالی باید عرض کنم که linear توپولوژی نیست بلکه مفهومی است که برای تعریف توپولوژی Bus از آن استفاده می کنیم .


  bus topology A linear LAN architecture in which transmissions from various stations on the network are reproduced over the length of the medium and are accepted by all other stations. Compare with: ring and star.(CCNA Study Guide , Todd Lammle ,برگرفته از کتاب )


  در واقع توپولوژی Bus را هم در بعضی منابع به دو دسته تقسیم کرده اند که Linear Bus و Distributed Bus که در عمل تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .


  منبع : فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.

  اما در آخر لازم به تذکر است که هدف از مقاله مذکور تعریفی کلی و آشنایی عمومی با این توپولوژی ها بوده و اصلا قصد طرح جزئیات را نداشتیم اما از دقت نظر جنابعالی و مطالعه این مقاله کمال تشکر را داریم .