محل تبلیغات شما سرور ایران

 1. مهمان گرامی، جهت ارسال پست، دانلود و سایر امکانات ویژه کاربران عضو، لازم است که ثبت نام کنید.

لنز دوربین مداربسته چطور کار می کند؟

شروع موضوع توسط roozbeh.rahmani68 ‏8/10/15 در انجمن دوربین ها

 1. عضو جدید

  تاریخ عضویت:
  ‏8/10/15
  ارسال ها:
  5
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  مرد
  حرفه:
  دانشجو
  محل سکونت:
  تهران
  وب سایت:
  [​IMG]
  لنز دوربین مداربسته (CCTV Camera Lens) یکی از قسمت های اصلی دوربین مداربسته است. وظیفه اصلی لنز دریافت نور از محیط و انتقال آن به فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. است. در این مطلب با لنز دوربین مداربسته، وظیفه آن و نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا خواهید شد.

  هر لنز دارای دو مشخصه بسیار مهم است: فاصله کانونی و بازترین دیافراگم

  فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته
  فاصله کانونی دوربین که یک عدد با واحد میلیمتر می باشد عبارت است از فاصله بین مرکز کانونی نور در لنز تا مرکز عدسی. از طرفی فاصله کانونی می تواند مبین زاویه دید دوربین نیز باشد. هر چه فاصله کانونی لنز دوربین بیشتر باشد زاویه دید آن کمتر است.

  در لنزهای فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. یا فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.، از طریق استفاده از دو عدسی در لنز امکان تغییر فاصله کانونی لنز از طریق تنظیم فاصله بین عدسی ها به وجود می آید. از این طریق شما خواهید توانست لنز را با توجه به زوایه مورد نظر خود تنظیم کنید تا تصویری با زاویه مطلوب داشته باشید.

  دیافراگم لنز دوربین مداربسته
  (برای اطلاعات بیشتر به مطلب فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. مراجعه کنید.)

  دیافراگم دوربین یک دریچه چند وجهی است که میزان نور عبوری از لنز را تنظیم می کند. هر چه دریچه دیافراگم بازتر باشد نوری بیشتری از لنز دوربین عبور می کند. میزان حداکثر باز شدن دیافراگم یکی از خصوصیات اصلی لنز دوربین است.

  محاسبه زاویه دید دوربین از روی فاصله کانونی
  (برای اطلاعات بیشتر به مطلب فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. مراجعه کنید.)

  رابطه ای چند مجهولی بین لنز دوربین و زاویه دید آن برقرار است که از این رو از جدول موجود در این لینک میتوانید زاویه دقیق دید دوربین را با توجه به فاصله کانونی لنز آن به دست بیاورید.[​IMG]

  انواع لنز دوربین مداربسته از نظر امکان تنظیم فاصله کانونی
  لنز دوربین های مداربسته با توجه به امکان تغییر فاصله کانونی آن به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

  فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.:در لنزهای ثابت امکان تغییر فاصله کانونی وجود ندارد. این بدان معناست که زاویه دید دوربین با این لنزها همیشه ثابت خواهد بود.

  فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.: در این لنز های امکان تغییر فاصله کانونی در بازه ای محدود و به صورت دستی وجود دارد.

  فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید.: در این لنز های امکان تغییر فاصله کانونی دوربین در بازه ای محدود (معمولا بزرگتر از بازه لنز های وریفوکال) وجود دارد و به واسطه موتور نصب شده بر روی لنز میتوان این کار را از محل کنترل دوربین ها انجام داد.  انواع لنز دوربین مداربسته از نظر نوع قرار گیری بر روی دوربین

  لنز داخلی: دسته ای از لنزهای دوربین مداربسته را شامل می شود که امکان تغییر آن بر روی دوربین بدون باز کردن دوربین وجود ندارد. تعویض این لنزهای معمولا توصیه نمی شود و در صورت نیاز به استفاده از لنزی خاص بهتر است از فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. که امکان نصب لنز خارجی دارند استفاده کنید.

  لنز خارجی: عموما در فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را مشاهده کنند. برای عضویت اینجا کلیک کنید. مورد استفاده قرار می گیرند. این لنزها تا حدودی شبیه به لنزهای نصب شده بر روی دوربین های عکاسی dslr هستند و میتوان به راحتی آنها را باز و تعویض کرد.

  [​IMG]